Tentative Conference Schedule



Monday, 14.09 Tuesday, 15.09 Wednesday, 16.09 Thursday, 17.09












9:00 
Invited Talk Invited Talk Invited Talk


Markus Lohrey Jean Néraud Jörg Endrullis
10:00 
Coffee Break Coffee Break Coffee Break
10:30 
Contributed Talks Contributed Talks Contributed Talks


Algorithms
(3 x 30 minutes)
Counting and periodicity
(3 x 30 minutes)
Pictures and sets
(3 x 30 minutes)


12:00  Registration and Snack
Opening (13:45)
Lunch Lunch Lunch




14:00  Invited Talk Invited Talk Excursion Invited Talk

Dominique Perrin Thomas Stoll Michaël Rao
15:00  Coffee Break Coffee Break Coffee Break
15:30  Contributed Talks Contributed Talks Contributed Talks

Morphisms
(3 x 30 minutes)
Sequences 1
(3 x 30 minutes)
Sequences 2
(3 x 30 minutes)



17:00  Open Problems
Closing














19:00 

Conference Dinner

















Invited Talks

1. Dominique Perrin - Codes and Automata in Minimal Sets
2. Markus Lohrey - Equality Testing of Compressed Strings
3. Thomas Stoll - Thue–Morse Along Two Polynomial Subsequences
4. Jean Néraud - On the Contribution of WORDS to the Field of Combinatorics on Words
5. Jörg Endrullis - Degrees of Transducibility
6. Michaël Rao - Decidability of Abelian-Power-Freeness and Generalizations

1st Session - Morphisms

1. Sergei V. Avgustinovich, Anna Frid and Svetlana Puzynina - Canonical representatives of morphic permutations
2. Joel Day and Daniel Reidenbach - Ambiguity of Morphisms in a Free Group
3. Štěpán Starosta and Vojtěch Veselý - Factor complexity of letter-to-letter images of Arnoux-Rauzy words

2nd Session - Algorithms

1. Carl Barton and Solon Pissis - Linear-Time Computation of Prefix Table for Weighted Strings
2. Florin Manea and Marius Dumitran - Prefix-Suffix Square Completion
3. Dominik Köppl and Tomohiro I - Arithmetics on Suffix Arrays of Fibonacci Words

3rd Session - Sequences 1

1. Joerg Endrullis, Clemens Grabmayer, Dimitri Hendriks and Hans Zantema - The Degree of Squares is an Atom
2. Olga G. Parshina - On Arithmetic Progressions in Generalized Thue-Morse Word
3. Steve Huntsman and Arman Rezaee - De Bruijn entropy and string similarity

4th Session - Counting and periodicity

1. Florin Manea and Shinnosuke Seki - Square-density increasing mappings
2. Gabriele Fici and Filippo Mignosi - Words with the Maximum Number of Abelian Squares
3. Lubomira Dvorakova and Josef Florian - Periodicity of Generalized Pseudostandard Words

5th Session - Pictures and sets

1. José Eduardo Blažek - New formulas for Dyck paths in a rectangle
2. Nicolas Bacquey - Primitive roots of bi-periodic infinite pictures
3. Dominique Perrin, Valerie Berthe, Clelia De Felice, Vincent Delecroix, Francesco Dolce, Julien Leroy, Christophe Reutenauer and Giuseppina Rindone - Specular sets

6th Session - Sequences 2

1. Hamoon Mousavi and Jeffrey Shallit - Mechanical Proofs of Properties of the Tribonacci Word
2. Jarkko Peltomäki and Markus Whiteland - A Square Root Map on Sturmian Words
3. Elena Petrova and Arseny Shur - On The Tree of Ternary Square-Free Words